Tokat Haberleri, Tokat Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Engelli öğretmen adaylarından çağrı

Engelli öğretmen adayları, 2016 EKPSS’den rahatsız olduklarını açıkladı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi, ”2016 Ekpss’ye girmiş engelli öğretmen adaylarından MEB 2016 temmuz ayında 500 engelli öğretmen ataması yapmıştır. Geride Türkiye genelinde 1500 engelli öğretmen kalmıştır.” denilerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın 1500 engelli adayın tamamının işe alınması yönünde açıklama yaptığı bildirildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

”Başbakanımızın hiçbir engelli öğretmenin açıkta kalmayacağına dair sözleri basında haber olmuştur. Hatta engelli öğretmenlerden sayın başbakanımıza teşekkür ziyaretleri yapılmıştı. Ayrıca MEB bakanımız sayın İsmet Yılmaz da başvuran tüm engelli öğretmenin atamasının yapılacağını gündem değerlendirmelerinde dile getirmiştir. Verilen bu söz neticesinde 1500 engelli öğretmen umut ve sevinç ile Meb’den gelecek duyuru ile atanacağı günü beklerken, MEB’in yaptığı kontenjan dağılımı ile bazı bölümlere başvuru sayısı az olduğu halde fazla kontenjan verilip, başvuru sayısı fazla olan bölümlere az sayıda kontenjan verilerek 1500 kontenjanın tamamının doldurulmaması sağlanmaya çalışılmıştır. Böylelikle 1500 kontenjan içinde olduğu halde atanamayan 100-150 kadar Engelli Öğretmenin açıkta kalmasına sebep olmuştur.

Örneğin Beden Eğitiminde 25 başvuru varken 80 kişilik kontenjan, tarihte 135 başvuru yapılmış iken 15 kontenjan, Görsel Sanatlarda 17 başvuru yapılmışken 46 kontenjan, Sanat Tarihinde 20 başvuru yapılmış iken 1 kontenjan ayrılmıştır.

MEB’in engeli öğretmeni mağdur ederken bu karar karşısında çaresizliklerini dile getiren engelli öğretmen adayları Türkiye tarihinde ilk defa sayın Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti hükümeti döneminde toplumda kabul gördüklerini ve sosyal topluma dahil edildiklerini dile getirip Milli Eğitim Bakanlığının bu tutumu karşısındaki çaresizliklerine yine Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın çare olacaklarına inandıklarını bir an önce diğer öğretmen arkadaşlarının mutluluklarına ortak olacakları gün için müjdeli haberi beklediklerini ifade ettiler.”

Bir önceki yazımız olan Açıköğretimde 1,5 milyon öğrencinin sesi olacaklar başlıklı makalemizde AÖF, Eskişehir ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir